Kokos si zamilovali pěstitelé na celém světě a nedají na něj dopustit. Nabízí potenciál vysoké úrody srovnatelný s hydroponií a přináší mnoho výhod. Chcete kokos taky vyzkoušet? Pak si určitě přečtěte tento článek!
Čím je kokos výjimečný?
Kokosový substrát má několik unikátních vlastností, které z něj dělají skvělé pěstební médium. Obrovská obliba kokosu mezi pěstiteli v poslední době je toho důkazem.
Kvalitní kokos má tyto výhody:
- zadrží velké množství vody a živin, které pak dodává kořenům
- je vzdušný i při nasycení vodou
- nepřemokřuje se a přebytečná voda rychle odtéká
- má optimální pH pro rostliny
- snadno se s ním pracuje a nepráší
Těmito fyzikálními vlastnostmi kokos překonává rašelinu, ale narozdíl od ní neobsahuje žádné živiny a je tím trochu podobný inertním médiím. Zcela neutrální (jako třeba rockwool) ale kokos není a o jeho chemické povaze byste měli něco vědět.
Kokos je přírodní materiál z obnovitelného zdroje a navíc lze použít opakovaně. Tady se dozvíte jak na to.
Důležitá lekce kokosové chemie
Kokos je přírodní surovina, ale neobsahuje téměř žádné živiny dostupné pro rostlinu. Výjimkou je sodík (Na) a draslík (K). V nezpracované formě má kokos ve srovnání s rašelinou vysoký obsah sodíku i draslíku a díky tomu i vysokou kapacitu výměny kationtů (CEC). Sodík a draslík se během zavlažování postupně uvolňují, ale přitom se na kokosové částice výměnou vážou dvojmocné ionty – např. vápník a hořčík. Výsledkem může být nadbytek draslíku a současný nedostatek vápníku nebo hořčíku.
Z toho vyplývají hned dvě důležitá "kokosová" pravidla:
- vyberte jen vysoce kvalitní kokosový substrát, který je důkladně pufrovaný (kokos se promývá a ošetřuje vápenatým hnojivem, čímž se zajistí rovnováha hospodaření s minerály)
- používejte výhradně hnojiva určená do kokosu (CANNA Coco) jež jsou vyvinutá přímo pro specifické potřeby tohoto média (jinak nastanou deficity některých živin)
Ph a EC při pěstování v kokosu
Pro kokosový substrát se používají převážně minerální hnojiva a kokos je takový můstek mezi pěstováním v zemině a hydroponií. Všechny živiny je potřeba dodávat pomocí živného roztoku a udržovat pH v optimálním rozmezí 5,5 - 6,2. Kokos má tendenci držet pH stabilní, ale různé faktory jej mohou ovlivňovat (třeba postupné zvyšování EC v substrátu během pěstebního cyklu pH snižuje).
EC, tedy koncentraci hnojiv musí pěstitel postupně zvyšovat, v závislosti na fázi pěstebního cyklu. Jako skvělé vodítko slouží dávkovací tabulky.
Tady ale pozor – EC v substrátu není nikdy stejné, jako EC vstupního živného roztoku. EC v substrátu se mění podle toho, jak rostliny spotřebovávají živiny, ale také se postupně hromadí minerální soli. Tím se koncentrace solí v kokosu může zvyšovat a je důležité mít o tom přehled. Pokud vaše rostliny vypadají dokonale zdravě a vše probíhá ideálně, nemusíte si lámat hlavu a pokračujte v dávkování hnojiv podle tabulek. Vždy se ale hodí být připraven a navíc hodnota EC v substrátu je klíčová pro určení dávkování extra fosforu a draslíku (CANNA PK 13/14) v druhé půlce květové fáze. Tady se dozvíte, jak EC v kokosu měřit.
Pěstujete v kokosu? Tyhle znalosti by se vám mohly hodit:
Jak na zavlažování v kokosu
Udržet kokos tak akorát mokrý je klíčové, pokud se chcete radovat z vitálních rostlin a bohaté úrody. Ale co je tak akorát?
Při sázení sazenic či řízků je potřeba kokosový substrát dokonale promokřit živným roztokem až do bodu, kdy přebytek začne odtékat spodem z květináče. Substrát se tak dobře nasytí živným roztokem. Předtím má kokos téměř nulové EC a mladé rostlinky by mohly trpět nedostatkem živin. S dalším zaléváním pak ale chvíli vyčkejte a nechejte většinu vody spotřebovat.
Kokos ale nesmí zcela vyschnout! Narušuje to chemickou rovnováhu média, krystalizující hnojiva ovlivňují pH a nejsou dostupná kořenům.
Jakmile rostliny v substrátu zakoření, můžete začít zalévat obvyklým způsobem. Pokud si nejste jistí jak na to, mrkněte na informace v tomto článku. Někteří pěstitelé v kokosu zavlažují pokaždé do plného nasycení média a malého množství odtoku (tzv. run-off). Tato metoda ale funguje dobře pouze když je kořenový systém rostlin velmi dobře vyvinutý a rostliny díky optimálním podmínkám rychle přijímají vodu a živiny. Kokos si i při vysokém nasycení vodou udržuje dobrou míru vzdušnosti.
Kokosový substrát je ideální médium pro automatickou závlahu pomocí kapilár, čímž lze zajistit vyvážené dávkování roztoku a udržovat substrát optimálně vlhký.
Důležitý faktor je i samotná voda, kterou používáte při zalévání. Nesmí být příliš tvrdá, ale ani příliš měkká. Voda z reverzní osmózy bez další úpravy je nevhodná, protože neobsahuje žádný vápník ani další minerály a je potřeba to řešit pomocí CANNA CALMAG AGENT. Více o kvalitě vody píšeme tady.
Přejeme vám mnoho úspěchů při pěstování v kokosu!